Založ si blog

Odpoveď Ministerstva obrany SR k zriadeniu cudzích základní na Slovensku k 26. 6. 20 + doplňujúce otázky !

Vážený pán riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov Ministerstva obrany SR, na základe môjho listu s otázkami na ministra obrany Jaroslava Naďa, zo dňa 16.6.2020 sa chcem ďalej informovať v tejto veci. Otázky smerujem priamo na ministra obrany SR Jaroslava Naďa.

( Na konci článku sa nachádza celá odpoveď MOSR )

 

Moja pôvodná otázka z 16.6.2020:

 

Bod č.1.)    Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, ktorý by mal právny charakter, alebo iný charakter, upravujúci akúkoľvek spoluprácu medzi Slovenskou republikou a NATO, medzi Slovenskou republikou a vládou Spojených štátov amerických, medzi Slovenskou republikou a iným štátom, ktorá deklaruje rozmiestnenie amerických základní, alebo vojenských základní iných štátov na území Slovenskej republiky?

 

Vaša odpoveď k 26.6.2020: Odpoveď  – Neexistuje

 

Doplňujúca otázka k bodu č.1 :

 

a., Ak neexistuje žiadna zmluva, dohoda, memorandum k zriadeniu zahraničnej vojenskej základne na území Slovenskej republiky, akú má teda právnu úpravu, ako je definované centrum NATO v kasárňach vo Vajnoroch ktoré pripravuje personál spravodajských a kontrarozviednych služieb, čo sa prejaví ako vybudovanie „mini základne“ styčného integračného tímu pre nasadenie síl rýchlej reakcie NATO ?

A akú právnu úpravu, ako je definované centrum NATO v kasárňach v Trenčíne , ktoré má riešiť problémy s mínami a nástražnými systémami ?

Aké sú počty vojakov zahraničných armád vo všetkých týchto strediskách, pýtam sa  na informaćie ktoré nespadajú pod utajenie a vyhradenosť.

 

b., Aké ďalšie centrá, strediská alebo inak pomenované zázemia pre prácu zahraničných armád, styčných tímov ako sú tie vo Vajnoroch a Trenčíne, sú aktuálne na území Slovenskej republiky ?

 

c., Existujú zmluvy, dohovory memorandá, prípadne iné právne náležitosti upravujúce zriadenie ďalších takýchto centier, zázemí pre stálu alebo dočasnú prácu príslušníkov cudzích armád na území Slovenskej republiky ?

 

d., Aký je aktuálny stav rozmiestnenia amerických vojsk a ich vojenskej techniky, vojsk NATO a ich vojenskej techniky, iných cudzích vojsk a ich techniky na území Slovenskej republiky práve teraz v tejto chvíľi?

 

 

Moja pôvodná otázka z 16.6.2020:

 

2.)    Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, ktorý by mal právny charakter, alebo iný charakter, upravujúci akúkoľvek spoluprácu medzi Slovenskou republikou a NATO, medzi Slovenskou republikou a vládou Spojených štátov amerických, medzi Slovenskou republikou a akýmkoľvek iným štátom, súkromnou organizáciou, organizačnou zložkou súkromných armád, ktorá deklaruje rozmiestnenie vojakov, civilných zamestnancov, informačných a spravodajských služieb na území Slovenskej republiky?

 Vaša odpoveď k 26.6.2020: Odpoveď  – Neexistuje

   

 

Doplňujúca otázka k bodu č.2 :

 

Ak teda Vaša odpoveď znie, že neexistuje zmluva o rozmiestnení cudzích informačných a spravodajských služieb na území SR, zaujíma ma a pýtam sa teda :

Existuje na území Slovenskej republiky centrum ktoré bude, alebo už pripravuje personál spravodajských a kontrarozviednych služieb, čo sa prejaví ako vybudovanie „mini základne“ styčného integračného tímu pre nasadenie síl rýchlej reakcie NATO vo Vajnoroch ?

 

Zaslané dňa 27.6.2020

 

Ilustračné foto : Archív

——————————————————————————————————

 

Celá odpoveď riaditeľa odboru medzinárodných vzťahov Ministerstva obrany SR zo dňa 26.6.2020

 

 

Vážený pán Žarnovičan,

nižšie sú odpovede na Vaše otázky, ktoré ste adresovali MO SR dňa 16.6.2020

 

1.)    Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, ktorý by mal právny charakter, alebo iný charakter, upravujúci akúkoľvek spoluprácu medzi Slovenskou republikou a NATO, medzi Slovenskou republikou a vládou Spojených štátov amerických, medzi Slovenskou republikou a iným štátom, ktorá deklaruje rozmiestnenie amerických základní, alebo vojenských základní iných štátov na území Slovenskej republiky?

        Odpoveď  – Neexistuje

 

2.)    Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, ktorý by mal právny charakter, alebo iný charakter, upravujúci akúkoľvek spoluprácu medzi Slovenskou republikou a NATO, medzi Slovenskou republikou a vládou Spojených štátov amerických, medzi Slovenskou republikou a akýmkoľvek iným štátom, súkromnou organizáciou, organizačnou zložkou súkromných armád, ktorá deklaruje rozmiestnenie vojakov, civilných zamestnancov, informačných a spravodajských služieb na území Slovenskej republiky?

        Odpoveď – Neexistuje

 

3.)    Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, ktorý by mal právny charakter, alebo iný charakter, upravujúci akúkoľvek spoluprácu medzi Slovenskou republikou a NATO, medzi Slovenskou republikou a vládou Spojených štátov amerických, medzi Slovenskou republikou a akýmkoľvek iným štátom, súkromnou organizáciou, organizačnou zložkou súkromných armád, ktorá deklaruje rozmiestnenie vojenskej techniky, techniky pre špeciálne určenie, ako aj prostriedky a komponenty pre ničenie zbraní, prostriedkov nepriateľa použitím jadrovej reakcie s následkom smrti osôb, na území Slovenskej republiky?

Odpoveď – Neexistuje

 

Odpovede  na ďalšie otázky v poradí ako nasledujú  – (vo Vašej žiadosti nie je uvedené ich číslovanie)

 

  • Aký je aktuálny stav rozmiestnenia amerických vojsk a ich vojenskej techniky, vojsk NATO a ich vojenskej techniky, iných cudzích vojsk a ich techniky na území Slovenskej republiky?
  • Aké presuny zahraničných vojsk a vojenskej techniky, mimo síl a prostriedkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú realizované pod záštitou ministerstva obrany Slovenskej republiky, vlády Slovenskej republiky, na území Slovenskej republiky v období od roku 2020 do roku 2023?
  • Aký je dôvod týchto presunov cez územie Slovenskej republiky a ako budú zabezpečené koridory pre takýto presun?
  • Akým spôsobom bude zabezpečovaná trasa presunov s ohľadom na bezpečnosť občanov Slovenskej republiky.

Odpovede nájdete  na nižšie uvedenej adrese: 

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2020/231

 

  • Aké sú dôvody vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do pobaltských štátov na základe schváleného návrhu na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky?

Odpoveď nájdete  na nižšie uvedenej adrese:

https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/24850/1

 

  • Aké sú finančné náklady Slovenskej republiky na vyslanie príslušníkov ozbrojených Slovenskej republiky v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky?

Odpoveď:

Finančné náklady sú v súlade so schváleným plánom pre plnenie úloh v tomto zoskupení.

 

 

 

Žiadosť na ministra obrany Naďa k opatreniam proti šíreniu Covid-19 na vojenských cvičeniach NATO na slovensku v r. 2020 / Prevencia pred 2. vlnou Covid-19

05.07.2020

Žiadosť je vo veci zabezpečenia opatrení proti šíreniu Covid-19 v rámci spoločných medzinárodných cvičení Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl členských štátov aliancie NATO, na území Slovenskej republiky, s dopadom na možné šírenie nákazy Covid-19 u civilného obyvateľstva Slovenskej republiky. Aj keď sa v nedávnej dobe výrazne [...]

Žiadosť na ministerku Milanovú k zverejneniu financovania mimovládneho sektoru a revízie výdavkov s ohľadom na rozvoj Slovenskej kultúry !

28.06.2020

Pani ministerka kultúry Natália Milanová, Píšem Vám na základe medializovaných informácii o Vašom osobnom stretnutí s predsedom Matice Slovenskej ohľadom ustanovizne o fungovaní, činnosti a financovaní Matice Slovenskej. Z výsledku tohto stretnutia je zrejmé, že Vás vedenie Matice nepresvedčilo o zmysluplnosti ich poslania a vynaložených prostriedkov pre [...]

Žiadosť na ministra obrany Jaroslava Naďa o sprístupnenie informácii o rozmiestnení amerických základní, vojsk, vojenskej techniky na Slovensku a ich presunov na území Slovenskej republiky a dôvody pre vyvedenie vojakov OSSR do pobaltských štátov.

16.06.2020

V zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov žiadam ministra obrany Jaroslava Naďa o sprístupnenie informácii vo forme odpovede na nasledujúce otázky : 1., Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.

Jozef Žarnovičan

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 71888x
Priemerná čítanosť článkov: 7988x

Autor blogu

Kategórie