Založ si blog

Žiadosť na ministra obrany Naďa k opatreniam proti šíreniu Covid-19 na vojenských cvičeniach NATO na slovensku v r. 2020 / Prevencia pred 2. vlnou Covid-19

 

Žiadosť je vo veci zabezpečenia opatrení proti šíreniu Covid-19 v rámci spoločných medzinárodných cvičení Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl členských štátov aliancie NATO, na území Slovenskej republiky, s dopadom na možné šírenie nákazy Covid-19 u civilného obyvateľstva Slovenskej republiky.

 

Aj keď sa v nedávnej dobe výrazne znížil počet nakazených na Covid-19 takmer na nulu, dnes je však trend opačný. Podľa analýz, sa tento trend mení negatívne, avšak nie kvôli nezodpovednosti občanov SR, ale kvôli priepustnosti hraníc a prechodu cudzincov na naše územie, cez naše územie, ktorí takto Covid-19 importujú na Slovensko.

Trpí tým predovšetkým Slovenský občan, ktorý prichádza o svoju ekonomickú, sociálnu a emočnú stabilitu, dodržiavaním prísnych opatrení určených vládou premiéra Matoviča k obmedzeniu šírenia Covid-19.

 

Rovnako, ako dnes je možné Covid-19 priniesť v ktoromkoľvek dni na akékoľvek miesto na území SR prostredníctvom cudzinca, ktorý nie je naučený prísnemu dodržiavaniu nariadení vlády SR, rovnako tak sa môže preniesť Covid-19 na územie SR, aj cez cudzích vojakov členských štátov aliancie NATO prostredníctvom vojenských cvičení na našom území.

 

V mesiacoch september – december 2020, budú prebiehať medzinárodné cvičenia členských štátov NATO na území Slovenskej republiky. Spolu sa za toto obdobie bude nachádzať na území SR do 2600 vojakov členských štátov aliancie NATO, z krajín ako  sú :

 

 • Poľská republika
 • Maďarsko
 • Česká republika
 • Spojené štáty americké
 • Ukrajina
 • Belgické kráľovstvo
 • Nemecká spolková republika
 • Francúzka republika
 • Talianska republika
 • Slovinská republika
 • Rakúska republika

 

Rovnako budú vyslaní vojaci Ozbrojených síl Slovenskej republiky na medzinárodné cvičenia do krajín ako sú :

 

 • Litovská republika
 • Talianska republika
 • Turecká republika
 • Česká republika
 • Nemecká spolková republika
 • Rumunsko
 • Maďarsko
 • Poľská republika
 • Spojené štáty americké

 

 

Ďalej sa vláda Slovenskej republiky na návrh ministra obrany Jaroslava Naďa zaviazala a podpísala materiál, ktorý zahŕňa tiež súhlas s prechodom cez územie SR pre ozbrojené sily členských krajín NATO a Partnerstva za mier na účel plnenia ich úloh v súlade s medzinárodnými zmluvami.

Potrebné je predchádzajúce oznámenie a povolenie na základe slovenského a medzinárodného práva.

 

 

Ako bývalý príslušník špeciálnych výsadkových a prieskumných síl som bol mnoho krát poučený na oficiálnych školeniach na výcvikoch na misie do Sýrie, či na Cyprus, o bezpečnostných rizikách a karanténnych opatreniach pri vyvedení vojsk mimo útvary domovskej krajiny. Na oficiálnych školeniach, ale predovšetkým zo skúseností vojenských lekárov pôsobiacich na vojenských misiách po celom svete, som sa dozvedel, ako sa vraj často krát prenášali vojakmi vracajúcimi sa z vojenských misii domov, choroby  nie len z krajín tretieho sveta. Ako vraj často krát tranzitovala choroba cez niekoľko národností, napr. od obyvateľov v Kosove, cez vojaka francúzskej armády, cez nemeckého vojaka až k nám domov.

Často krát sa vraj stalo, že choroba tranzituje cez prenášačov, ktorí sú imúnni na základe vlastnej vybudovanej imunity. Tiež sa vraj mnoho týchto chorôb v mieste bydliska vojaka po jeho návrate domov neprejaví, pretože je v našich zemepisných šírkach, už aj geneticky vybudovaná imunita u obyvateľstva a to na mnoho chorôb, ktoré sa ešte vo svete ohniskovo nachádzajú.

Z tohto kontextu však vyplýva možné ohrozenie obyvateľstva Slovenskej republiky, na základe tranzitu a účasti vojakov iných národností na území SR v súčinnosti na spoločných cvičeniach s našimi vojakmi a to na základe očakávania druhej vlny pandémie Covid-19 v tomto roku premiérom Matovičom. Druhá vlna je pravdepodobne hrozbou, ktorá príde na naše územie, nie ktorá na našom území vznikne.

 

Preto žiadam ministra obrany Jaroslava Naďa o nasledujúce odpovede na otázky na základe žiadosti o sprístupnenie informácií po jednotlivých bodoch:

 

Bod 1., Ako je zabezpečená prevencia a ochrana slovenských vojakov, ktorý sa zúčastnia cvičení spolu s vojakmi iných národností členských štátov aliancie NATO na území SR proti nákaze Covid-19 ?

 

Bod 2.,

Ako je zabezpečená prevencia a ochrana slovenských vojakov, ktorý sa zúčastnia cvičení spolu s vojakmi iných národností členských štátov aliancie NATO na území iných členských štátov aliancie NATO, prípadne na území iných aj nečlenských štátov aliancie NATO, proti nákaze Covid-19 ?

 

Bod 3.,

Ako je zabezpečená kontrola zdravotnej spôsobilosti vojakov a vojenského civilného personálu a personálu vojenských a civilných informačných služieb, účastniacich sa vojenských cvičení aliancie NATO na území Slovenskej republiky, predovšetkým kontrola na nákazu Covid-19, pred príchodom na územie Slovenskej republiky ?

 

Aké testy sú schválené pre túto kontrolu prítomnosti Covid-19, jeho derivátov a mutácii pre týchto príchodzých cudzích vojakov a civilných zamestnancov iných štátov?

 

Kto testuje týchto vojakov a kto vyhodnocuje zdravotnú spôsobilosť týchto cudzích vojakov iných národností členských štátov aliancie NATO pred príchodom na územie Slovenskej republiky ?

 

Bod 4.,

Je v prípade zhoršujúcej sa zdravotnej krízy v dôsledku zvýšeného výskytu Covid-19 plánované zrušenie vojenských cvičení na území Slovenskej republiky ?

Aké sú stanovené podmienky, limity, na základe ktorých budú tieto spoločné cvičenia zrušené s ohľadom na Covid-19.

 

Bod 5.,

Existuje možnosť, aby bol použitý článok 5. Washingtonskej zmluvy v prípade ohrozenia spojencov NATO patogénom Covid-19, prípadne iným patogénom pod akýmkoľvek iným názvom ?

 

Existuje možnosť, aby bola pri aktivácii článku 5. Washingtonskej zmluvy na základe všeobecného ohrozenia smrtiacim patogénnym vírusom Covid-19, jeho derivátov a mutácii, obídená akákoľvek právna úprava národných zákonov a ústavy SR k tomu, aby bolo možné na území SR zriadiť stálu, dočasnú prítomnosť v akejkoľvek podobe , amerických vojsk, alebo vojsk aliancie NATO ?

 

Zaslané na mail MOSR info@mod.gov.sk dňa 5.7.2020

 

Ing. Jozef Žarnovičan

 

 

Žiadosť na ministerku Milanovú k zverejneniu financovania mimovládneho sektoru a revízie výdavkov s ohľadom na rozvoj Slovenskej kultúry !

28.06.2020

Pani ministerka kultúry Natália Milanová, Píšem Vám na základe medializovaných informácii o Vašom osobnom stretnutí s predsedom Matice Slovenskej ohľadom ustanovizne o fungovaní, činnosti a financovaní Matice Slovenskej. Z výsledku tohto stretnutia je zrejmé, že Vás vedenie Matice nepresvedčilo o zmysluplnosti ich poslania a vynaložených prostriedkov pre [...]

Odpoveď Ministerstva obrany SR k zriadeniu cudzích základní na Slovensku k 26. 6. 20 + doplňujúce otázky !

27.06.2020

Vážený pán riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov Ministerstva obrany SR, na základe môjho listu s otázkami na ministra obrany Jaroslava Naďa, zo dňa 16.6.2020 sa chcem ďalej informovať v tejto veci. Otázky smerujem priamo na ministra obrany SR Jaroslava Naďa. ( Na konci článku sa nachádza celá odpoveď MOSR ) Moja pôvodná otázka z 16.6.2020: Bod [...]

Žiadosť na ministra obrany Jaroslava Naďa o sprístupnenie informácii o rozmiestnení amerických základní, vojsk, vojenskej techniky na Slovensku a ich presunov na území Slovenskej republiky a dôvody pre vyvedenie vojakov OSSR do pobaltských štátov.

16.06.2020

V zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov žiadam ministra obrany Jaroslava Naďa o sprístupnenie informácii vo forme odpovede na nasledujúce otázky : 1., Existuje zmluva, zmluva o budúcej zmluve, memorandum o porozumení alebo iný dokument, [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.

Jozef Žarnovičan

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 71891x
Priemerná čítanosť článkov: 7988x

Autor blogu

Kategórie